Kertbeny Károly életrajzi kronológiája
1824: Február 28-án Karl Maria Anton Josef Benkert (Karl-Maria Benkert) megszületik Bécsben, Anton Benkert (Benkert Antal) pesti német színész, újságíró és Benkert Charlotte (Benkert Sarolta, született: Graf) festőnő legidősebb gyermekeként.
1826: Pestre költözik nagyanyjához, később Egerben is él, tanulmányait pedig Pesten, a piaristáknál végzi.
1838: Első külföldi utazása: prágai rokonával, Joseph Bayerral gőzhajós utazást tesz Pestről Konstantinápolyba, majd tovább Kairóba. Hazatérve Győrben Schwaiger könyvkereskedő segédje lesz.
1840: Könyvkereskedőként dolgozik Pesten, Heckenast Gusztáv könyvkereskedésében. Itt ismerkedik meg többek között Kossuth Lajossal, Eötvös Józseffel, Pulszky Ferenccel, Széchenyi Istvánnal és Teleki Lászlóval.
1842: Áprilisban elszökik Pestről, és Bécsbe megy, ahol a Wiener Theater-Zeitung újságírója. Később Prágában, Lipcsében és Drezdában könyvkereskedő. Később visszatér Pestre, majd decemberben katonának áll: az 5. tüzérezred tisztnövendéke lesz.
1843: Leszerel, bár hivatalosan továbbra is katona. Visszatér Pestre, egy ideig orvostudományt is hallgat, majd az irodalomnak és a könyvészetnek szenteli az életét. A pesti Spiegelben rendszeresen jelennek meg cikkei.
1845: Az év végén, Bakody Tódor irodalmi estjén megismerkedik Petőfi Sándorral. Jár a Pilvax kávéházba is, ahol Jókai Mórral és Tompa Mihállyal is összeismerkedik.
1846: Saját, német nyelvű folyóiratot indít a magyarországi német közösségnek (Jahrbuch des deutschen Elementes in Ungarn). Az évkönyvnek azonban csak egyetlen kötete jelenik meg.
1846: Itáliába, majd onnan Svájcba utazik. A határon meglövik az osztrák határőrök.
1847: Februárban Párizsba költözik. Itt találkozik Bem Józseffel és Heinrich Heinével. Később Londonba megy, ahol a British Library-ben a könyvtár magyar állományát katalogizálja. Hivatalos névváltoztatásért folyamodik.
1848: Németországban tartózkodik. Februárban Frankfurtban válik nagykorúvá, és ekkor változtatja meg a nevét Kertbenyre. Itt jelenteti meg első Petőfi-fordítását is.
1849-1850: Lipcsében időzik, ahol hiányzó útlevele miatt a helyi botanikus kert közelében bujkál, és kitanulja a botanikát.
1851: Stuttgartban megjelenteti Petőfi János vitézének német fordítását, Lipcsében pedig kiadja Arany Toldijának fordítását. Bécsben színikritikusként, helyi lapok munkatársaként működik. Felkeresi őt Hans Christian Andersen is.
1852: Visszaköltözik Magyarországra. 1854-ig a Nemzeti Múzeum még rendezetlen könyvtárában dolgozik, egy teljes magyar könyvészet összeállítása céljából, valamint kottákat kutat Liszt megbízásából.
1854: Megélhetési gondja miatt felajánlja szolgálatait az osztrák titkosrendőrségnek (sikertelenül). Esztergomban az új székesegyház leírásával és történeti adatainak összegyűjtésével foglalkozik.
1856: Bécsbe költözik, ahol ismét újságíróként dolgozik.
1860: A katonai szolgálat elől Münchenbe, majd Svájcba szökik, s Genfben és Párizsban tartózkodik.
1864: Drezdában, később Brüsszelben él. Itt találkozik Xántus Jánossal és Vámbéry Árminnal. Ekkor jelenik meg Alphabetische Namensliste ungarischer Emigration. 1848-1864 című kötete.
1866: A Rajna-vidékre megy, ahol Petőfi-felolvasásokat tart, majd Kölnbe költözik, ahol segédszerkesztőként dolgozik.
1867: Hannoverbe költözik, ahol többek között magyar borokról ír reklámcikkeket.
1868: Május 6-án, Karl Heinrich Ulrichsnak címzett levelében első alkalommal írja le a „homoszexuális”, a „heteroszexuális”, a „monoszexuális” és a „heterogenit” kifejezéseket. Egy nappal később Bécsben, 68 évesen meghal az édesanyja. Augusztusban Berlinbe költözik, ahol német lapok munkatársa, valamint Jókai lapja, a Hon berlini tudósítója lesz.
1869: Név nélkül közzé tesz két értekezést (A porosz büntető törvénykönyv 143-as paragrafusa és ennek 152-es paragrafusként való fenntartása az Észak-Német Államszövetség büntetőtörvénykönyv tervezetében; A porosz büntető törvénykönyv 143-as paragrafusa által okozott társadalmi kár).
1870: Megválasztják a Berlini Magyar Egylet elnökének. Ugyanebben az évben szélütés éri 46 éves korában; baloldala teljesen megbénul, még írni sem tud.
1874: Szeptemberben megjelenik Berlinben Kertbeny német fordításában Jókai Arany embere. Ugyanebben az évben felajánlja a Magyar Nemzeti Múzeumnak az öccséről készített festményét.
1875: Augusztusban nagybetegen visszaköltözik Budapestre. A főváros jóvoltából a Rudas Fürdőben kap lakást (saját magát a későbbiekben „a Rudas-fürdői vén remetének” is nevezi). Felolvasásokat, előadásokat tart a fővárosban.
1876: A Jókai által elnökölt Petőfi Társaság tagjává választják. Írásai jelennek a társaság lapjaiban: a Koszoruban, majd a Figyelőben.
1880: Megjelenik Magyarországra vonatkozó régi német nyomtatványok. 1454-1600 című bibliográfiai alapműve. Ebben az évben egy homoszexualitásról szóló fejezetet ír Gustav Jäger A lélek felfedezése című művéhez. A kiadó nyomására a fejezet végül nem jelenik meg, de a Kertbeny által kitalált terminológiát használja az egész könyv.
1882. január 17-én másodszorra éri szélhűdés Kertbenyt. A Rókus Kórházba szállítják, ahol január 23-án hal meg. Az irói segélyegylet temeti el, január 25-én, a Kerepesi úti temetőben (ma Nemzeti Sírkert). Az Írók és Művészek Társasága adománygyűjtést kezd Kertbeny síremlékének javára.